szkola 187Dzisiejsza lekcja była bardzo ciekawa. Pani Agnieszka, nauczycielka przyrody, pokazała nam, jak wygląda mikroskop. Dowiedzieliśmy się, że jest to urządzenie, które pozwala nam oglądać nawet małe rzeczy w dużym powiększeniu.

Zapoznaliśmy się również z obsługą i budową tego niezwykłego przyrządu. Robiliśmy różne doświadczenia. Kto chciał, mógł brać w nich udział. Doświadczenia polegały na obserwacji pod mikroskopem włosa i skórki cebuli oraz gotowych preparatów.

To była bardzo ciekawa lekcja najbardziej podobało nam się to, że wykonywaliśmy preparaty samodzielnie, specjalnym zestawem preparacyjnym. Chociaż mikroskop jest bardzo skomplikowanym urządzeniem i składa się z wielu niezwykłych elementów, to jednak wiele z jego budowy i obsługi utkwiło nam w pamięci.

Jak wykonaliśmy nasz własny preparat?

• wzięliśmy szkiełko podstawowe
  • nanieśliśmy kroplę wody
  • wzięliśmy liść spichrzowy cebuli
  • zdjęliśmy skórkę z jego wewnętrznej strony

Oj, co się przy tym napłakaliśmy :')

• umieściliśmy skórkę w kropli wody
  • przykryliśmy szkiełkiem nakrywkowym

Wielu z nas nie myślało, że szkiełka nakrywkowe są tak kruche...

Poczyniliśmy pewne straty w sprzęcie, ale pani Agnieszka przyjęła to z uśmiechem i zrozumieniem, zdradzając nam że ma takich szkiełek 100 sztuk - na wszelki wypadek. Dziękujemy!

• umieściliśmy preparat na stoliku
  • dokonaliśmy obserwacji
  • wykonaliśmy rysunek.

Technika mikroskopowania:

• oczyściliśmy mikroskop
  • ustawiliśmy światło lusterka
  • ustawiliśmy obiektyw na najmniejszym powiększeniu
  • umieściliśmy przygotowany preparat na stoliku
  • ustawiliśmy obraz śrubą makrometryczną
  • ustawiliśmy ostrość śrubą mikrometryczną

Zobacz film o Szkole

Szkoła Odkrywców Talentów

szkoly-odkrywcow-talentow

Decyzją Ministra Edukacji Narodowej nasza szkoła dołączyła do grona Szkół Odkrywców Talentów.

Poranek dla Pana Boga